Sotuvlar hajmini oshirish Barcha to‘plangan ma’lumotlar saqlanadigan buyurtmachilar va kontragentlarning yagona bazasi. CRM tizimida sotuv bo‘limi ishining shaffofligi — bitimning barcha bosqichlarida xodimlarning mijoz bilan o‘zaro munosabatlari bo‘yicha operatsiyalarni to‘liq nazorat qilish imkoniyatini beradi. Shuningdek, mijoz bilan amalga oshirilgan barcha harakatlar statistikasi va tahlili, daromadni prognoz qilish hamda kompaniya rivojlanishini rejalashtirish jarayonlarini qamrab oladi.
-
Mijozlar bilan qulay ishlash Vazifalarni hal qilishning ehtimoliy ssenariylarini oldindan ko'ra bilish imkonini beruvchi mutaxassislarning alohida yuqori malakasi va tajribasi.
Sotuv bo‘limini avtomatlashtirish va nazorat qilish Lidlar (potensial mijozlar), kontaktlar va kompaniyalarning yagona bazasi. Ular bilan bog‘liq bitimlar va vazifalar CRM tizimida sozlangan biznes-jarayonlar yordamida robotlar tomonidan avtomatik qayta ishlanadi. Xabarnomalar yuborish, qo‘ng‘iroqlar qilish, hisob-fakturalar taqdim etish, tovarlar qo‘shish, mas'ul shaxslarni tayinlash va boshqa ko‘plab jarayonlarni avtomatlashtirish qamrab olingan. Ish natijalarining shaffofligi — CRM sozlamalari orqali bo‘lim boshlig‘i istalgan vaqtda xodimlar tomonidan sarflangan ish vaqti to‘g‘risida ma’lumot olishi, muammoli bosqichlarni kuzatishi, shuningdek, sotuvlar voronkasini (funnel) sozlashi mumkin.
Servislar bilan integratsiya qilish CRM va har qanday 1C mahsulotlari o‘rtasida real vaqt rejimida ma’lumotlar almashinuvini oson va tezkor sozlash. Aloqa ham bir tomonlama, ham ikki tomonlama tartibda amalga oshirilishi mumkin. Atol, Evotor, Shtrix-M va boshqa ommabop onlayn-kassalarni qo‘llab-quvvatlaydi. Barcha turdagi to‘lovlarni Rossiya Federatsiyasi qonunchiligiga to‘liq muvofiq ravishda qabul qilish imkoniyati mavjud. Smart-jarayonlarni har qanday 1C ma’lumotnomasiga (spravochnigiga) bog‘lash mumkin. REST API orqali CRM tizimini har qanday dastur, masalan, Yandex Go, Robokassa, AliExpress va boshqalar bilan integratsiya qilish imkoniyati mavjud.
Korporativ portal Butun kompaniya xodimlari muloqot qilishi uchun yagona raqamli makon. Tizim to‘liq kompaniya ishchilarining ehtiyojlariga moslashtiriladi. Intuitiv tushunarli va moslashuvchan interfeys. Barcha ish hujjatlari xavfsiz bulutli xotirada saqlanadi. Ish jadvalini va hamkasblar bilan uchrashuvlarni qulay rejalashtirish imkoniyati. 48 kishigacha bo'lgan videoqo‘ng‘iroqlar. IP-telefoniya, elektron pochta, kalendarni qo‘llab-quvvatlash, hamda ma’lumotlardan foydalanish ruxsati darajasini belgilagan holda guruhlar va chatlarni sozlash funksiyalari mavjud.
Analitika Barcha reklama vositalarining konversiyasini kuzatish orqali reklama byudjetini baholash va samarali taqsimlash imkoniyati taqdim etiladi. CRM tizimining kompleks (skvoznoy) analitikasi natija keltirmaydigan va byudjetni behuda sarflaydigan reklamalarni avtomatik o'chirib qo'yish xususiyatiga ega. Sotuvlar voronkasidagi zaif nuqtalarni aniqlash imkoniyati yaratilgan. CRM analitikasi yordamida menejerlar unumdorligini baholash va sotuvlar samaradorligini prognoz qilish jarayonlari amalga oshiriladi.
Joriy etish bosqichlari
- Tahlil va rejalashtirish Ushbu bosqichda tashkilotning biznes-jarayonlari tahlil qilinadi hamda CRM va ERP tizimlariga nisbatan talablar belgilanadi. So‘ngra rollar va mas’uliyatlarni taqsimlash, byudjet va muddatlarni belgilashni o‘z ichiga oluvchi joriy etish rejasi ishlab chiqiladi.
- Infratuzilmani tayyorlash Bu bosqichda CRM va ERP tizimlarining ishlashi uchun zarur bo‘lgan infratuzilma yaratiladi. U serverlar, ma’lumotlar bazalari, tarmoqlar va boshqa texnik komponentlarni o‘rnatish hamda sozlashni o‘z ichiga oladi.
- Konfiguratsiya va sozlash Ushbu bosqichda tashkilotning talablari va biznes-jarayonlariga muvofiq CRM va ERP tizimlarini sozlash amalga oshiriladi. Bu jarayon foydalanuvchi rollari va kirish huquqlarini (ruxsatlarini) yaratish, ish jarayonlarini sozlash, ma’lumotlar bazalarini shakllantirish va hokazolarni qamrab oladi.
- Ma'lumotlarni migratsiya qilish (ko‘chirish) Bu bosqichda ma’lumotlar eski tizimlardan yangi CRM va ERP tizimlariga o‘tkaziladi. U o‘z ichiga ma’lumotlarni tozalash va tizimlashtirishni (strukturalashni), ularni import qilishni va muvofiqligini tekshirishni oladi.
- Testlash va xatoliklarni bartaraf etish Ushbu bosqichda CRM va ERP tizimlarining funksionalligi hamda unumdorligi testdan o‘tkaziladi. Ehtimoliy xatolik va nosozliklar aniqlanib, bartaraf etiladi.
- Foydalanuvchilarni o‘qitish va qo‘llab-quvvatlash Bu bosqichda tashkilot xodimlarini CRM va ERP tizimlari bilan ishlashga o‘rgatish (o‘qitish) amalga oshiriladi. Shuningdek, foydalanuvchilarga texnik jihatdan ko‘mak ko‘rsatiladi.
- Ishga tushirish va ko‘lamini kengaytirish (masshtablashtirish) Ushbu bosqichda CRM va ERP tizimlari tashkilotning barcha darajalarida ishga tushiriladi. Tizim ko‘lamini bosqichma-bosqich kengaytirish, unga yangi funksionalliklar va modullarni qo‘shish jarayoni yuz beradi.
- Qo‘shimcha bosqichlar Ushbu bosqichlar CRM va ERP tizimlarini joriy etish uchun umumiy hisoblanadi, biroq har bir tashkilot o‘ziga xos xususiyatlarga hamda mazkur tizimlarni joriy etishda hisobga olinishi zarur bo‘lgan qo‘shimcha qadamlarga ega bo‘lishi mumkin.

Увеличение продаж Единая база заказчиков и контрагентов, в которой хранятся все собранные данные. Прозрачность работы отдела продаж в CRM – полный контроль операций по взаимодействию сотрудников с клиентом на всех этапах сделки. Статистика и анализ всех действий с клиентом, прогноз выручки и планирование развития компании.
-
Удобная работа с клиентами Исключительная квалификация специалистов, которая позволяет заранее предвидеть возможные сценарии решения задач
Автоматизация и контроль отдела продаж Единая база лидов, контактов и компаний. Связанные с ними сделки и задачи обрабатываются роботами, с помощью настроенных бизнес-процессов в CRM. Автоматизация рассылок, звонков, выставления счетов, добавления товаров, назначение ответственных и многое другое. Прозрачные результаты работы – с помощью настроек CRM начальник отдела может в любой момент получить информацию по затраченному времени сотрудников и отследить проблемные этапы, а также настроить воронку продаж.
Интеграция с сервисами Легкая и быстрая настройка обмена данными между CRM и любыми продуктами 1С в реальном времени. Связь возможна как в одно-, так и двустороннем порядке. Поддержка популярных онлайн-касс Атол, Эвотор, Штрих-М и др. Поддержка любых видов оплаты в полном соответствии с законодательством РФ. Привязка смарт-процессов к любому справочнику 1С. Через REST API возможно интегрировать CRM с любой программой, например, Яндекс Go, Robokassa, AliExpress и др.
Корпоративный портал Единое пространство для общения всей компании. Система полностью настраивается под нужды работников компании. Интуитивно понятный и настраиваемый интерфейс. Все рабочие документы хранятся в облачном хранилище. Удобное планирование расписания и встреч с коллегами. Видеозвонки до 48 человек. Поддержка IP-телефонии, почты, календаря, настройка групп и чатов с определением уровня доступа к информации
Аналитика Отслеживание конверсии всех рекламных инструментов дает возможность оценить и эффективно распределять рекламный бюджет. Сквозная аналитика CRM системы умеет отключать рекламу, которая не приносит результат и тратит бюджет впустую. Возможность определения уязвимых мест в воронке продаж. Оценка продуктивности менеджеров с помощью CRM аналитики. Прогнозирование эффективности продаж
Этапы внедрения
- Анализ и планирование На этом этапе проводится анализ бизнес-процессов организации и определяются требования к CRM и ERP системам. Затем разрабатывается план внедрения, включающий в себя распределение ролей и ответственности, определение бюджета и сроков.
- Подготовка инфраструктуры На этом этапе создается необходимая инфраструктура для работы CRM и ERP систем. Включает в себя установку и настройку серверов, баз данных, сетей и других технических компонентов.
- Конфигурация и настройка На этом этапе происходит настройка CRM и ERP систем в соответствии с требованиями и бизнес-процессами организации. Включает в себя создание пользовательских ролей и прав доступа, настройку рабочих процессов, формирование баз данных и т.д.
- Миграция данных На этом этапе происходит перенос данных из старых систем в новые CRM и ERP системы. Включает в себя очистку и структурирование данных, их импорт и проверку на соответствие.
- Тестирование и отладка На этом этапе проводится тестирование функциональности и производительности CRM и ERP систем. Выявляются и устраняются возможные ошибки и неполадки.
- Обучение и поддержка пользователей На этом этапе проводится обучение сотрудников организации работе с CRM и ERP системами. Также предоставляется техническая поддержка пользователей.
- Запуск и масштабирование На этом этапе CRM и ERP системы запускаются в работу на всех уровнях организации. Постепенно происходит масштабирование системы, добавление новых функциональностей и модулей.
- Дополнительные этапы Эти этапы являются общими для внедрения CRM и ERP систем, однако каждая организация может иметь свои особенности и дополнительные шаги, которые необходимо учесть при внедерении данных систем.